Artykuł zamieszczony w Gościu Niedzielnym 19 marca 1933 r. : Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu ŚląskimParafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu ŚląskimParafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu ŚląskimParafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu ŚląskimParafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu ŚląskimParafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu ŚląskimParafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu ŚląskimParafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu ŚląskimParafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim
 

intencje mszalne

ogłoszenia duszpasterskie


Kalendarium :

Najbliższe : 2023-02-11

NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY Z LOURDES Dzień Choregomonstrancja W naszym kościele
trwa Codzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu
Artykuł zamieszczony w Gościu Niedzielnym 19 marca 1933 r.

 

Przed wojną w kolejnych numerach Gościa Niedzielnego publikowano teksty o parafiach nowo powstałej diecezji katowickiej. Poniżej zamieszczamy artykuł z 19 marca 1933 opisujący naszą parafię, oraz zdjęcia zamieszczone z tej okazji. Pisownia oryginalna.Parafja Wodzisław.

Wodzisław należy do prastarej szlachty wśród miast śląskich. Omszałe reszty jego murów obronnych które do dnia dzisiejszego się przechowały, więcej mogłyby opowiadać, aniżeli zakopcone gmachy miejscowości przemysłowych. Według podania ludowego, opartego na pewnych źródłach historycznych, miasto pamięta czasy napadu tatarskiego na ziemię śląską. Założył je książę opolski Władysław I (1246—1281),- ten sam, któremu Żory istnienie swoje zawdzięczają, i który Cystersów i Franciszkanów na Śląsk sprowadził. Pierwsza wzmianka o Wodzisławiu znajduje się w dokumencie z r. 1299, na którym podpisał się ks. Jesco, ówczesny proboszcz wodzisławski, jako „kapelan i notarjusz“ księcia Przemysława na Raciborzu.

Dziś miasto robi na wskroś nowoczesne wrażenie choć uliczki śródmieścia strukturą swoją przypominają dawne czasy. Wspaniały jest budynek magistratu, dawny zamek, piękne są niektóre barokowe domy mieszczańskie przy rynku. Na wzniesieniu przed miastem rozpościera się dumnie ogromna nowa szkoła. A nade wszystkiem panuje strzelista wieża kościoła parafjalnego, jednej z najpiękniejszych świątyń śląskich z ostatnich dziesiątek lat.

Gdyby się chciało dwoma słowami wyrazić, czem się życie religijne parafji wodzisławskiej pod troskliwą opieką ks. Radcy Schnalke‘go i jego wikarego najbardziej wyróżnia, musiałoby się powiedzieć: Gorliwością dla misyj. Statystyka wykazuje zadziwiające liczby ofiar pieniężnych na cele Dziecięctwa Jezusowego i Dzieła Rozkrzewienia Wiary św. Ale i liczba Komunij św. wykazuje duży wzrost, a co do spowiedzi to już cała okolica garnie się do wodzisławskich konfesjonałów. Organizacje katolickie, zwłaszcza SMP cieszą się w Wodzisławiu wielkim rozkwitem. Że parafja pod tym względem została wierną prastarym tradycjom, o tem świadczy przechowana na probostwie bogato oprawiona księga bracka z roku 1764.

 
© 2006-2023 Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
ul. Kościelna 1
44-300 Wodzisław Śląski
tel./fax 32 455 35 71, e-mail: kancelaria@wnmp.pl

polityka plików cookies
supported by rduch.eu
  Kancelaria Parafialna   Poniedziałek, Wtorek, Środa, Piątek - od 8:00 do 12:00
Czwartek - od 15:00 do 18:00
       
Msze Święte   w niedziele - 8:00, 10:00, 11:30, 13:00, 17:30
w tygodniu - 7:00, 18:00
w piątki - dodatkowo o 16:30 (msza św. szkolna)
     
Nr konta bankowego   67 8436 0003 0101 0407 5806 0002 (Bank Spółdzielczy)