
W naszej parafii opiekunem FZŚ jest ks. Jan Kral, a przełożoną siostra Jadwiga Kalata.
Spotykamy się w każdy II czwartek miesiąca o 15:00 w salce na probostwie. Wtedy modlimy się, śpiewamy oraz omawiamy ważne dla naszej działalności zagadnienia. Spotykamy się również w kościele na modlitwie i wspólnej Eucharystii; wyjeżdżamy na regionalne spotkania braterskie i rekolekcje.
Trochę informacji:
Św. Franciszek założył trzy zakony:
-Zakon Braci Mniejszych
-Zakon zwany Ubogimi Paniami (klaryski)
-Trzeci Zakon, znany początkowo jako Bracia i Siostry od Pokuty, a obecnie nazywany Franciszkańskim Zakonem Świeckich.
Do FZŚ, jak sama nazwa wskazuje, należą ludzie świeccy, mający swoje rodziny, pracę, określone miejsce w społeczeństwie, w którym żyją. Członkowie hierarchii kościelnej, choć nie są świeckimi, również mogą należeć do FZŚ.
FZŚ stawia pewne wymagania do wypełnienia. Są one ujęte w Regule, która zachowuje i przekazuje, choć w formie ogólnej, duchowe doświadczenie samego św. Franciszka. Jest to więc ujęty w normy „sposób życia”, zawierający podstawowe zasady i nakazy postępowania. Zadania te są opracowane na naszą miarę. Trzeba je tylko poznać, zrozumieć i chcieć realizować.
Pomocą do realizowania duchowości franciszkańskiej jest wspólnota braci i sióstr należących do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. We wspólnotach FZŚ jednoczą się ludzie dojrzali religijnie, pragnący pogłębić swoją wiedzę o Bogu, pogłębić swoją miłość do Niego, do bliźnich i stworzeń na wzór św. Franciszka z Asyżu.
Centrum, naszym „Śląskim Asyżem”, jest klasztor oo. Franciszkanów w Katowicach – Panewnikach.
Za działalność i formację franciszkańską we wspólnotach odpowiedzialni są, wybierani co trzy lata, członkowie Rady i przełożony. Opiekę duchową nad wspólnotami sprawują oo. Asystenci z Pierwszego Zakonu.
Jesteśmy wspólnotą franciszkańską, grzeszną cząstką Kościoła Świętego, poddani – jak wszyscy – słabościom i wyzwaniom dzisiejszych trudnych czasów. Musimy jednak pokonywać siebie, przechodząc od Ewangelii do życia. Franciszkanie świeccy muszą być otwarci na sprawy Kościoła i społeczeństwa, brać w nich udział. Muszą być świadomi, że i na nich spoczywa odpowiedzialność za nową ewangelizację. Odnowę i przemianą musi każdy rozpocząć od siebie, od własnego wnętrza. Od formowania samego siebie przez modlitwę, udział w sakramentach św., przez pracę, serdeczny kontakt z drugim człowiekiem. Przez odkrywanie wciąż na nowo piękna otaczającego nas świata, przez radość i cierpienie oraz samotność.
Nie są to łatwe zadania. Zadania, które stawia przed nami Pan Bóg, św. Franciszek i Kościół. Przekonało się o tym boleśnie wielu, którzy bez należytego rozeznania swego powołania, rączo i ochoczo, pod wpływem chwili i ulotnej emocji wstąpili niegdyś do FZŚ, a których dzisiaj na próżno wypatrujemy.
Dla tych jednak tercjarzy, którzy odnajdują drogi Pańskie, naśladując św. Franciszka – Biedaczynę z Asyżu – niech „serce stanie się celą klasztorną, codzienne obowiązki regułą, każde stworzenie bratem i siostrą, a praca sznurem pokuty”.
Pozdrowienie franciszkańskie to: "Pokój i Dobro - Zawsze i Wszędzie!".
Region Katowice: http://www.fzs.katowice.opoka.org.pl/